Wspomnienia o wakacjach w bibliotece

Wyczekane, upragnione, wypełnione beztroską zabawą i nowymi przyjaźniami wakacje to niezwykły czas, gdzie za każdym rogiem mogą czekać na nas fascynujące przygody. Lato w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie nabrało wyjątkowych barw… a to za sprawą zajęć w ramach „WAKACJI W BIBLIOTECE”. O nudzie w Bibliotece mowy być nie mogło! Atrakcji było co nie miara, czego dowodem były uśmiechnięte twarze  wszystkich uczestników.

Przez dwa tygodnie (od 12  do 23 lipca br.) codziennie odbywały się bezpłatne, dwugodzinne kreatywne zajęcia dla najmłodszych czytelników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Dzięki ich różnorodności uczestnicy mogli rozwijać swoją wyobraźnię i sprawność manualną, a wspólne zabawy i praca w grupie pozwoliły im się zintegrować oraz podzielić wiedzą i zdolnościami.

W pierwszym dniu zajęć uczestnicy zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób można do niej się zapisać i jak korzystać z jej zasobów. Wspólnie zastanawiano się, czy i dlaczego warto korzystać z bibliotek. Prześledzono również etapy powstawania książki, od pracowni pisarza, ilustratora, po wydawnictwo, drukarnię, introligatornię i księgarnię. Podczas zajęć powstała autorska książka z opracowanym przez dzieci scenariuszem i ilustracjami. Drugi dzień przebiegł pod znakiem „sportowych wygibusów”, zatem w ruch poszły piłki, skakanki, rakietki itp. Dzieci wykazały się nie tylko kreatywnością ale i tężyzną fizyczną a największym wyzwaniem okazał się „bieg w płetwach”. W środę (14.07) uczestnicy ubierali się w książki – tworzyli „sleeveface”. Czwartkowe zajęcia odbyły się pod hasłem „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. Bibliotekę odwiedziła Pani Policjantka, która przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Przy pomocy ALKOgogli można było się przekonać, jak alkohol zaburza percepcję i upośledza zmysły. Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych zakończono nauką podstaw języka migowego. Dzieci poznały alfabet PJM, liczebniki,  nauczyły się przedstawiać oraz nazywać członków rodziny.

Dobrych gier logicznych i słownych nigdy za wiele, dlatego kolejny tydzień „Wakacji w Bibliotece” rozpoczęto od turnieju gier, a wśród nich m.in. „Plaster miodu”, „Muszka” czy też stare, dobre „Państwa – miasta”. Uczestnicy mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami logicznego myślenia, jak i pracy zespołowej. Następnego dnia na tapetę wzięto papierowy teatr czyli Kamishibai. To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Dzieci zamknęły teatr w pudełku, stworzyły „magiczną skrzynkę” oraz ilustracje. Było wesoło, kreatywnie i przede wszystkim twórczo. Środowe warsztaty to owocowy zawrót głowy. W tym dniu najmłodsi czytelnicy mogli popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Sprawne rączki młodych kucharzy kroiły owoce na drobne kawałki, które później w magiczny sposób łączyły ze sobą w celu uzyskania wytwornego smaku. Tym sposobem przygotowano owocowe szaszłyki i przepyszną zupę owocową. W kolejnym dniu w dziale z książkami dla dzieci zaginęła książka. Uczestnicy wcielili się w role detektywów i przeprowadzili w bibliotece śledztwo w ramach bibliotecznego Escape Room’u. Rozwiązując i odnajdując kolejne zagadki ukryte w różnych częściach biblioteki, zlokalizowali zaginioną książkę. Na zakończenie zajęć, czytelnia zmieniła się w salę kinową. Uczestnicy wygodnie ułożeni na kocykach, przegryzając smakołyki obejrzeli film z zasobów mediateki Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Zajęcia wakacyjne zorganizowane w PBP Lubaczów miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych młodych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanej przez bibliotekarzy ofercie, dzieci spędzające wakacje w domu, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i jednocześnie przyjemną, wesołą zabawą. Ponadto, pośrednim celem spotkań w ramach „Wakacji w bibliotece” było odciągnięcie młodych ludzi od telewizorów i komputerów i pokazanie im jak wiele jest interesujących sposobów spędzania wolnego czasu. Zajęcia te, po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.

„Wakacje w bibliotece” przeszły już do historii jednak będziemy je jeszcze długo wspominać, wracając myślami do tego, co było jeszcze nie tak dawno. Z niecierpliwością czekamy na kolejne okazje do wspólnych spotkań, nauki i zabawy. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wszystkim osobom, które włączyły się w organizację wakacyjnych zajęć.

Przewiń do góry