Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia — Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.  

Z roku na rok świadomość ekologiczna wzrasta: oszczędzamy wodę, korzystamy z toreb wielkokrotnego użytku i segregujemy odpady. Co jeszcze możemy zrobić?

Przedstawiamy kilka książek dla dzieci i dorosłych, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie:

  1. Ekologia dla każdego. 100 sposobów na to, jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne Kim McKay

Globalne ocieplenie, nadmierna eksploatacja surowców naturalnych, zanieczyszczenie powietrza i wody… Ogrom problemów w zakresie dewastacji środowiska sprawia często, że czujemy się bezsilni. Jednak problemy, z którymi przychodzi nam się naprawdę zmierzyć, najczęściej mają źródło tuż obok nas, w naszych domach. Przedstawiamy 100 niepozornych, ale skutecznych sposobów, dzięki którym możesz wiele zmienić w domu, w ogrodzie, w pracy, w czasie podróży, a także w lokalnej społeczności.

• Lepiej założyć sweter zamiast włączać grzejnik – w ten sposób zmniejszysz emisję dwutlenku węgla.
• Nie używaj plastikowych toreb, a zmniejszysz ilość odpadów.
• Wyłączaj urządzenia elektryczne z kontaktu, aby zmniejszyć zużycie energii.
• Wybieraj produkty z recyklingu i korzystaj kilkakrotnie z rzeczy, które posiadasz.
• Chodź pieszo lub jedź rowerem raz lub dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i zaoszczędzić surowce.
Te proste rady są praktyczne, łatwe do stosowania i ważne dla środowiska – pokazują, w jaki sposób wprowadzenie małych zmian do codziennego życia może poprawić kondycję naszej planety. Ekologiczny styl życia stał się koniecznością, zatem już od dziś zacznij stosować się do wskazówek podanych w tej książce.

2. Zielona planeta Joanna Knaflewska

Warto zastanowić się nad stanem naszej planety – miejscem, które jest naszym domem. Jak zadbać o to, żeby żyło się dobrze nam i naszym dzieciom. Sięgnij po książkę pełną zadziwiających faktów i ciekawostek. Przekonaj się, że warto zrezygnować z samochodu na rzecz roweru, dlaczego obok problemu otyłości świat boryka się z niedożywieniem, czy za kilkadziesiąt lat zniknie pod wodą kawałek naszego kraju.

3.  Rady na odpady Hanna Będkowska, Joanna Liszowska

Odpady towarzyszą nam od zawsze. Nawet ludzie żyjący dawno temu w jaskiniach, pozostawiali po sobie odpady. Były one jednak naturalne, nie szkodziły przyrodzie. Ludzie pierwotni wykorzystywali do życia to, co dawała im natura. Jedli owoce leśne i mięso upolowanych zwierząt, okrycia robili ze skór zwierząt, a z ich kości proste narzędzia… Dziś ludzie korzystają codziennie z różnych przedmiotów , zużywają wiele produktów i wytwarzają przy tym ogromne ilości odpadów. Jak sprawić, aby było ich mniej? Tego dowiecie się z tej właśnie książki.

Przewiń do góry